موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب

سحاب نامی آشنا در جغرافیا - نقشه و اطلس


هفته کتاب

گاهی به کتاب‌ها سری بزنی
شراره داودی/ صبح روز پنجشنبه احمد مسجد جامعی در دومین برنامه کتاب‌گردی که دو سالی است آن را برگزار می‌کند، مهمان کتابفروش‌های مختلف تهران بود و در این مسیر جمعی از مدیران هنرمندان حوزه‌های فرهنگ و ادب او را همراهی کردند. این برنامه از انتشارات مهرگان آغاز شد و در آن صالحی امیری رییس کتابخانه اسناد و کتابخانه ملی، علیرضا تابش مدیر بنیاد سینمایی فارابی، رجبعلی خسروآبادی رییس میراث فرهنگی، برزین ضرغامی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، مهرشاد کاظمی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران، محمود آموزگار‌، رییس اتحادیه ناشران، توکل صدیقی‌، نادر قدیانی‌، اسدالله امرایی‌ و فریدون عموزاده‌خلیلی با این هیات همراه بودند. جمع بعد از انتشارات مهرگان به انتشارات لارستان سر زدند و در انتشارات علمی فرهنگی لوریس چکناواریان به آنها اضافه شد.

در کتابفروشی مهرگان، مسجد جامعی بر لزوم خرید و اهدای کتاب تاکید کرد و گفت: با حمایت از کتاب و حضور در کتابفروشی‌ها در هفته کتاب، باید فرهنگ کتابخوانی در جامعه ترویج داده شود. بسیاری از کتابفروشی‌های فعال در شهر تهران قدیمی هستند و اکنون توسط نسل‌های دوم و سوم موسس، اداره می‌شوند.
او با اشاره به اینکه کتابفروشی مهرگان از سال‌ها پیش در خیابان جمهوری یا همان شاه آباد سابق فعالیت داشته، ادامه داد: این کتابفروشی حدود ٣٠ سال است که به خیابان شریعتی منتقل شده و حالا توسط چهارمین نسل این خاندان اداره می‌شود.
کتابفروشی لارستان و فانوس مقصدهای بعدی مسجدجامعی بودند، این عضو شورای شهر در کتابفروشی فانوس از مصوبه‌ای یاد کرد که در سومین دوره شورای اسلامی شهر تهران به انتشاراتی‌ها داده شده که بر اساس آن اجازه ایجاد کتابفروشی در فضاهای مسکونی داده شده است.
خیابان کریمخان تهران میزبان بعدی این کتاب‌گردی بود و در انتشارات علمی و فرهنگی از نخستین ماهنامه «پرنده آبی» که ویژه کودکان و نوجوان است، رونمایی شد. در این کتاب‌گردی که دو عضو هیات موسس انجمن پیشکشوتان مطبوعات ایران نیز حضور داشتند، در ادامه به خانه فرهنگ و هنر گویا رسید که مسجد جامعی از دایر شدن گالری در طبقه دوم این فروشگاه و احداث چاپخانه انتشارات در کنار آن خبر داد.
نشر چشمه، رود، کتابفروشی کتاب‌های تخصصی علوم انسانی، ثالث، هنوز و اساطیر از فروشگاه‌های بعدی بودند که این هیات به آنها سر زد. مسجدجامعی در انتشارات اساطیر تاکید کرد: سال گذشته و در جریان نخستین کتاب‌گردی ما، انتشارات اساطیر افتتاح شد و هم‌اکنون ویترینی برای نمایش مجموعه کتاب‌های نویسندگان بزرگ است. مطمئن باشید کمتر ناشری پیدا می‌شود که کتاب‌هایی که در اینجا منتشر شده است را داشته باشد. دلیل آن هم جلسات علمی است که در این انتشارات برگزار می‌شود.
در ادامه گروه به خیابان جمهوری رفتند و مهمان نشر شباویز و فرید خلعتبری، مدیر آن شدند. در این انتشارات که جلسات نقد و بررسی داستان‌ها سال‌هاست به صورت روتین روزهای پنجشنبه برگزار می‌شود، این هفته هم جمعی از نویسندگان و تصویرگران گرد هم جمع شدند و این هیات در جلسه آنها حضور پیدا کرد. مسجد جامعی با اشاره به اینکه خلعتبری
۷۰۰ عنوان کتاب نوشته است، ادامه داد: از این تعداد ۶۰۰ عنوان آنها برگزیده شده‌اند. این نویسنده در حوزه‌ بین‌المللی نیز بسیار شناخته شده است. کاش می‌شد طبقه دوم ساختمان نشر که از آن به عنوان انبار استفاده می‌شود را به محلی برای نگهداری لوح‌های منتقدان و نویسندگان انتشارات تبدیل می‌کردید که افتخاری هم برای نویسندگان و هم برای انتشارات باشد.
خیابان انقلاب، قلب فرهنگی تهران
عضو شورای شهر تهران با حضور در میدان و خیابان انقلاب از کتابفروشی‌های مختلف این راسته دیدن کرد، او با حضور در بازارچه‌های قدیمی و مغازه‌ها و فروشندگان کتاب‌های دست دوم هفته کتاب را به آنها تبریک گفت. بازارچه کتاب در میدان انقلاب مقصد بعدی بود و انتشارت دارالکتب الاسلامیه و چاپخش میزبان او بودند. چاپخش سال گذشته مدیر خود، رسول دادمهر را از دست داده و از همین رو مسجدجامعی یاد او را گرامی داشت و این نشر را یکی از ناشران خوب کشور معرفی کرد.
گروه کتاب‌گردی که متشکل از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه بودند، در ادامه این برنامه که البته با استقبال چشمگیری همراه بود، به انتشارات‌های دفتر نشر اسلامی، خجسته، ققنوس و اختران آگاه، عصر دانش، یاشار، اندیشه مولانا، رهنما، محراب قلم، قدیانی، پیدایش، اندیشه‌نو، طهوری، خوارزمی، جیحون، چتر، امیر کبیر، آستان قدس رضوی، کیهان، مروارید، توس، آمه، افراز و موسسه ندای تاریخ رفت و هفته کتاب را به همه آنان تبریک گفت.
افتتاح کتاب‌شهر قرآن
همزمان با روز کتاب‌گردی سومین کتاب‌شهر تهران، با عنوان «کتاب‌شهر قرآن»، در خیابان انقلاب افتتاح شد. مسجدجامعی با تقدیر از افتتاح این کتاب‌شهر، بیان کرد: به گفته مسوولان این فروشگاه، موسسه کتاب‌شهر در سال ۸۳ راه‌اندازی شده و تاکنون ۴۲ فروشگاه کتاب را در سراسر کشور راه‌اندازی کرده‌اند.
او ادامه داد: این تعداد، بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای کتاب در کشور به حساب می‌آید و این موسسه شرکت سهامی خاص است که عمده‌ترین سهامدارش سازمان تبلیغات اسلامی است.
مسجد جامعی سپس به خیابان ۱۶ آذر و انتشارات تیمورزاده رفت که در این بازدید، رحمت‌الله حافظی، رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران نیز حضور داشت.
وزیر ارشاد هم به کتاب‌گردی پیوست
در حالی که هیات کتاب‌گردی انقلاب را به سمت کتابفروشی‌های دیگر تهران، ترک کردند، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید حسین هاشمی استاندار تهران نیز، به برنامه کتاب‌گردی رفتند و در این فراخوان حضور یافتند.
علی جنتی دیدار از کتابفروشی‌ها را از انتشارات «ققنوس» آغاز کرد و درباره کاهش کتابخوانی اظهار کرد: درباره کتاب باید تقاضا ایجاد شود مانند زمانی که تشنه یا گرسنه هستیم کسی به ما نمی‌گوید که آب یا نان بخریم. در مورد کتاب هم باید اشتها ایجاد شود تا مردم برای تهیه آن احساس نیاز کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه کتاب‌گردی خود درباره برنامه ششم توسعه نیز بیان کرد: این برنامه باید به مجلس برود و اگر مورد توافق نمایندگان  قرار گیرد تصویب می‌شود. نه تنها راجع به حوزه کتاب، بلکه درباره تمام اصناف مالیات را مبنا بر اظهار فرد می‌گذاریم و در این بین برخی نیز بررسی خواهند شد.
او در مورد حمایت دولت از کتاب اظهار کرد: هیات خرید کتاب‌های عمومی همچون گذشته برای کتابخانه‌ها کتاب می‌خرند و این به نوعی حمایت از این صنف است. در مورد کتاب‌های تخصصی نیز خرید به جای ۱۰۰ تا ۳۰۰ جلد به خرید به چند جلد محدود می‌شود. اما سعی می‌کنیم، خریدمان متنوع باشد. نمایشگاه‌های استانی به نفع ناشران است که در هفت تا ۱۰ استان‌ برگزار می‌شود.
کتاب‌گردی همچنان ادامه دارد
احمد مسجد جامعی پس از میزبانی محمود آموزگار در نشر آمه، به نشر بازرگانی رفت و این فروشگاه را افتتاح کرد. او در این بازدید با اشاره به دوران فعالیت خود در وزارت کشور، بیان کرد: زمانی که در وزارت کشور بودم، بحران نان پیش آمده بود و این بحران یک بحران اجتماعی بود. قرار بود که من تحلیلی از این موضوع را ارایه دهم که این انتشارات، گزارش‌هایی درباره نان و گندم داشت و ما توانستیم، گزارش خوبی را آماده کنیم و از همین رو با این انتشارات آشنایی زیادی دارم.
میزبان بعدی نشر مرکز بود، در این کتابفروشی مهدی غبرایی، لیلی گلستان و فرهاد قائمیان حضور داشتند و در ابتدا علیرضا رمضانی درباره تاریخچه خاندان رمضانی در نشر توضیحاتی را ارایه داد و گفت: تقریبا از اواخر دوره قاجار ما کار نشر را شروع کردیم. از حاج میرزا علی‌اصغر، چهار پسر به جا ماند که محمود رمضانی، کتابخانه شرق در کلاله خاور را راه‌اندازی کرد. محمد رمضانی، کتابخانه ابن‌سینا را راه انداخت، ابراهیم رمضانی موسس انتشارات ابن‌سینا و سهامدار نشر انتشار بود و جواد رمضانی که البته همین یک نفر وارد کار نشر نشد و به تجارت کشیده شد.
او ادامه داد: محمد رمضانی که هم ناشر بود و هم مجله‌ای به نام «شرق» را منتشر می‌کرد. ابتدا در لاله‌زار و ساختمان فخرالدوله که ساختمان بزرگی هم بود، هم کتابفروشی داشت و هم شرق را منتشر می‌کرد. مکانی که بعدها نامش به «کلاله خاور» تغییر کرد. محمد کلکسیونی از مجله‌ها و کتب خطی داشت که به کتابخانه آیت‌الله مرعشی در قم اهدا کرده است.
کتابسرا و مؤسسه جغرافیائی و کارتوگرافی سحاب مقصد بعدی بود که جمعی از تاریخ شناسان و تهران‌پژوهان حضور داشتند. شهر کتاب پردیس هم مراسمی با حضور اسدالله امرایی، جعفر ابراهیمی، غلامرضا امامی، شهرام اقبال‌زاده و مهدی ضرغامیان را برگزار کرد.

 مقصد نهایی و پایانی کتاب‌گردی احمد مسجدجامعی شهر کتاب فرشته بود، در برنامه‌ای که در این مکان ترتیب داده شده‌بود، فرشته طائرپور، منوچهر شاهسواری، مرتضی کاظمی، ابراهیم حقیقی، علیرضا سمیع آذر، مهتاب کرامتی، مهناز افشار، گلی امامی، لیلی گلستان، پوریا عالمی، حسین نژاد و جمشید گرگین، به همراه برخی دیگر از هنرمندان حضور داشتند.
قرارداد تامین کتاب‌های سینمایی امضا شد
علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در جریان این کتاب‌گردی اعلام کرد: همزمان با آخرین روز هفته کتاب، تفاهمنامه‌ای میان انتشارات علمی و فرهنگی و انتشارات بنیاد سینمایی فارابی منعقد شد تا کتاب‌های مورد نیاز جامعه سینمایی و دانشگاهی این حوزه منتشر و روانه بازار شود.
وی در ادامه تاکید کرد: در این قرارداد که مدت زمان آن نمایشگاه کتاب اردیبهشت سال آینده است قرار است مشترکا تعدادی آثار و کتاب‌های سینمایی که مورد نیاز جامعه سینمایی و دانشگاهیان این حوزه است را منتشر و روانه بازار کنیم.

1394.08.29

http://sahabmap.com 

http://etemadnewspaper.ir/Default.aspx?News_Id=30853

http://www.honarnews.com/vdccpsq4.2bqp08laa2.html


معامله ای مطمئن با اعضای ویژه و دارای نشان! اطلاعات بیشتر

اطلاعات تماس جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب

آدرس : دفتر مرکزی: ایران-تهران-تهران-منطقه 7-خیابان شریعتی- خیابان سمیّه (بین خیابان بهار و شریعتی) - پلاک30- کدپستي 1561734511

موبایل : 09375716925

تلفن : 021-77535670

وب سایت : www.sahabmap.com


جستجو درمحصولات

مراسم رونمائی اطلس بزرگ ایران و جهان به متن انگلیسی
Great Atlas of Iran & the World
در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


جلسه رونمایی اطلس بزرگ ایران و جهان در نمایشگاه کتاب تهران، روز پنجشنبه بعدازظهر (۹۶/۲/۱۴) ساعت ۳۰-۱۴ تا ۱۶ در سرای اهل قلم، کمیته علمی و فرهنگی، با حضور شخصیتهای علمی و دانشگاهی و علاقمندان به دانش جغرافیا برگزارشد.
در این جلسه برای آشنائی با این اطلس ارزشمند که برای نخستین بار در جهان تهیه شده و با کیفیت فوق العاده در کشور آلمان توسط «شرکت کارتوگرافی هوبر» با مشارکت موسسه جغرافیائی و کارتوگرافی سحاب و انتشارات کتابسرا چاپ شده، صحبت شد و همراه با سخنرانی تصاویری از نقشه ها و دیگر صفحات کتاب بصورت «پاور پوینت» به نمایش گذاشته شد.
ابتدا آقای صادق سمیعی رئیس شرکت کتابسرا، با معرفی این پروژه که حاصل بیش از یک سال کار وتلاش شرکت هوبر و موسسه جغرافیائی سحاب و کتابسرا میباشد درباره مشکلات و موانع اجرائی آن توضیحاتی ارائه و اطلاع داد که امیدواراست که با ترخیص اطلسها از گمرک، هفته آینده این کتاب بی نظیر در غرفه کتابسرا برای فروش عرضه شود و علاقمندان میتوانند هم اکنون برای ثبت نام و رزرو اطلس به غرفه آن شرکت در سالن عمومی A3 راهرو ۶ غرفه شماره ۴۶ مراجعه کنند.
سپس استاد محمدرضا سحاب که مسئولیت تالیف و تدوین بخش ایران این اطلس را برعهده داشته ضمن نمایش تصاویر بخشها و صفحات کتاب به ایراد بیاناتی در معرفی اطلس بزرگ ایران و جهان پرداخت که خلاصه ای از آن بشرح زیر به نظر مخاطبین محترم میرسد.
با توجه به کمبود اطلسهای جغرافیائی بزرگ بین المللی و مرجع در کشور و عدم ارائه چنین اطلسهائی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از یکسو و نیاز مبرمی که مراکز پژوهشی و دانشگاهی، دانشجویان، اساتید و دیگر پژوهشگران بویژه در رشته های علوم انسانی به چنین اطلسی دارند، این موسسه ضمن مذاکرات مفصلی که در سال گذشته با شرکت کارتوگرافی هوبر Kartographie Huber آلمان بعمل آورد و موافقت آن شرکت را با قبول چاپ ۱۰۰۰ جلد از ویرایش جدید ۲۰۱۷ این اطلس به متن انگلیسی برای این موسسه همزمان با چاپ سایر زبانهای فرانسه، آلمانی، ایتالیائی، هلندی و غیره (جمعا ۲۱ زبان) جلب نمود و این طرح بزرگ به مرحله اجرائی رسید. جالب توجه است که در تمامی نقشه های منطقه خاورمیانه وجهان نام صحیح «خلیج فارس» به زبانهای مختلف در اطلسهای شرکت هوبر درج شده است. افزودن ۱۶ صفحه نقشه های جدید ایران به این اطلس توسط نسل سوم و چهارم موسسه جغرافیائی و کارتوگرافی سحاب، مزیت دیگری است که برای نخستین بار درجهان به انجام رسیده است.
این اطلس که از منابع معتبر جغرافیائی جهان بشمار میرود با نقشه های مفصل تمامی کشورهای جهان همراه با نام خلیج فارس در تمامی نقشه های جهان و منطقه خاورمیانه جمعاً در۳۳۰ صفحه به قطع رحلی بزرگ با کیفیت ممتاز همراه با نمایه یکایک اسامی جغرافیائی به چاپ رسیده وعلاوه برآن با افزودن ۱۶ صفحه نقشه های مختلف جغرافیائی عمومی، راهها، اقتصادی (صنایع و معادن، کشاورزی و دامپروری) آب و هوا، پراکندگی و تراکم جمعیت وغیره از میهن عزیز ما، مجموعه کاملی را به عنوان یک کتاب مرجع برای مطالعه جغرافیای ایران و جهان دراختیار دانش پژوهان قرارمیدهد. امیدوار است با انتشار این کتاب ارزشمند و توزیع آن توسط این موسسه فرهنگی و شرکت کتابسرا، قدمی هرچند کوچک در تامین منابع جغرافیائی مراکز علمی و فرهنگی و دیگر دانش پژوهان کشور برداشته شود. بطور خلاصه بخش های کتاب بشرح زیر معرفی میگردد.
فهرست نقشه های اطلس بزرگ ایران و جهان:
بخش اول : ایران شامل ۱۲ نقشه
بخش دوم : جهان شامل فهرست و توضیحات و ۱۱ نقشه
بخش سوم : اروپا شامل ۶ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس ۴/۵ :۱ میلونیم
بخش چهارم : آفریقا شامل۱۵ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس ۴/۵ :۱ میلونیم
بخش پنجم : آمریکای شمالی و مرکزی شامل ۱۱ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس ۴/۵ :۱ میلونیم
بخش ششم: آمریکای جنوبی شامل۱۰ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس ۴/۵ :۱ میلونیم
بخش هفتم: آسیا شامل ۲۱ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس ۴/۵ :۱ میلونیم
بخش هشتم: استرالیا و اقیانوسیه شامل۷ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس 
۴/۵ :۱میلونیم
بخش نهم : اطلاعات کشورها، جهان در یک نگاه ، اندکس (نمایه) بیش از ۹۵۰۰۰ نام جغرافیائی در ۱۳۶ صفحه 
در پایان به سوالات حضار پاسخ داده شد و از مشکل عدم ارائه تصویرواضح در پرده نمایش بعلت نور سالن ومناسب نبودن این سالن برای سخنرانی همراه با ارائه و نمایش فایل های «پاور پوینت» ونبود تجهیزات لازم عذرخواهی شد.

 شبکه های اجتماعی

ارتباط با ما

موبایل : 09375716925

تلفن : 021-77535670

فکس : -

تلفکس : -

وب سایت : www.sahabmap.com