موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب

سحاب نامی آشنا در جغرافیا - نقشه و اطلس


یادی از از استاد عباس سحاب

دکتر مهندس سحاب

پدر علم جغرافیا و کارتوگرافی ایران

عباس نخستین و یگانه پسر استاد ابوالقاسم سحاب در   سوم دیماه ( جدی ) سال 1300 خورشیدی در  روستای فم تفرش متولد شد. پدرش استاد ابولقاسم سحاب تفرشی صاحب آثار و تالیفات فراوان و مادرش معصومه خانم نام داشت .

وی دوران طفولیت خویش را در کانون گرم و مهربان خانواده و به دور از پدر طی طریق می نمود تا این که پس از گذشت چهار سال از حیات کودکانه او به پیشنهاد پدر به مکتب ملا حسین شاهمیری به عنوان اولین معلم وی که در واقع نخستین آموزگار او نیز در ایام کودکی بود، راه یافت و به مدت سه سال نزد وی به پیش آموزی و فراگیری قرآن کریم، کتاب های مقدماتی و آثار حکمی پرداخت. بدین ترتیب عباس نوآموزان تا هفت سالگی خویشش را در خدمت استاد ملا حسین شاهمیری به سر برد.اما هوش سرشار و طیب پر کار عباس مانع از آن گردید تا در محیط کوچک روستا قرار گیرد. بنابراین، پس از به پایان رساندن تحصیلاتش در مکتب یاد شده برای نخستین بار به پایتخت، طهران مسافرت کرده و جهت ادامه تحصیل به مدرسه کمالیه وارد شد.

عباس که مدتی از ایام کودکی خویش را به دور از پدر در تفرش به جهت اشتغال وی به امور معارف ثلاث می گذراند، بخت یارش شد و علاوه بر بهره مندی از محضر معلمان مدرسه خویش؛ ازوجود سبز پدر و استادش که جهت ادامه فعالیتهای فرهنگی خویش در تهران رحل اقامت افکنده بود، استفاده می کرد.از این رو ، به زودی به عنوان دانش آموزی کارآمد وپویا درخشید و حوضه های تحصیلی و علمی آن روز معرفی شد.به گفته وی، در اینجا (تهران، مدرسه کمالیه) بود که سرنوشت او و بطریق اولی ، کارتوگرافی(نقشه کشی جغرافیایی) رقم خورد.

عشق به فراگیری وعلاقه به طراحی و نقشه کشی از همان اوان خردسالی و دوران بالندگی در وجود عباس ریشه دوانیده و میل به حیات و نشاط را در وی سبب می گشت.این گونه بود که در اوقات تفریح مدرسه، زمانی که دانش آموزان به بازی و شوخی های کودکانه مشغول بودند وی ضمن بهره مندی مناسب از وقت خویش به ترسیم نقشه های جغرافیایی مورد نظر خود بر روی شن های حیاط مدرسه مشغول می شد و در خیال آتیه دراز و پر از هزاران امید و ابهام به فکر فرومی رفت.

در همین مدسه بود که بنابر اظهار خود وی به دلیل عدم امکان درج نقشه های جغرافیایی در کتاب جغرافیای کارپنتر توسط پدرش در ترجمه آن که تأثیر شگرفی در ذهن و روح او بر جای نهاد، استعدادخود را در نقشه کشی به آخر رساند. استاد ابولقاسم سحاب (پدرش) که در آرزوی چاپ کتاب مزبور به سر می برد مشوق او گردید و پس از چند سال ترسیم نقشه های متعدد به شهرت فراوانی دست یافت.

بدین ترتیب عباس تحصیلات ابتدایی خویش را در مدرسه کمالیه که پدرش، استاد ابوالقاسم سحاب نیز از زمره معلمان او بود، با موفقیت طی کرد و به منظور ادامه تحصیلات متوسطه به مدرسه ابن سینا و علمیه رفت. در این مدارس بود که برای نخستین بار استعداد و علاقه او به جغرافیا نمایان شد و مورد تشویق و توجه مهدی رهنما معلم دلسوز و دانشمند جغرافیا قرار گرفت:

در آن مدارس عباس سحاب به تشویق پدری دانشمند و معلمی علاقمند بیشتر اوقات خود را به تهیه نقشه های جغرافیایی درسی گذرانده و دانش آموز ممتاز کلاس جغرافیا بود.

عباس بعدها در همین رابطه، در مصاحبه به عمل آمده از وی می گوید:

در دوره دبیرستان اولین نقشه شهر تهران را به زبان لاتین تهیه کردم. با یک شیشه مرکب چین ، چند قلم هاشور و یکی دو متر کاغذ کاک. تهیه این نقشه شش ماه طول کشید. بعد از چهار ماه همین نقشه را با اوزالید و سپس، در هزار نسخه چاپ کردند و با فروش آنها توانستند نسخه فارسی نقشه را هم تهیه کنند. این شروع کار جدی من بود که در یکی از اتاقهای منزل پدری ام در سال 1315 انجام شد و سپس با تشویق پدرم ادامه یافت.

روزی در سالهای پایانی دبیرستان در خیابان شاه تهران با چند نفر جهانگرد فرانسوی مواجه شد که وی و کشورش را به خاطر نداشتن یک نقشه راهنما از شهر تهران مورد سرزنش قرار دادند از این رو بر آن شد با تهیه نقشه مزبور به رفع این مشکل بپردازد . بدین ترتیب عباس با دستمایه ای برابر با 27 ریال که تمام دارایی او بود کار یاد شده را انجام داد . این نقشه در واقع اولین نقشه توریستی شهر تهران به خط لاتین  بود که توسط یک ایرانی آن هم دانش آموز دبیرستانی تهیه شد .به گفته خودش در ترسیم این نقشه که شش ماه بطول کشیده بود شالوده و اساس یک موسسه جغرافیایی را با موافقت ، تشویق و حمایت پدرش استاد ابوالقاسم سحاب ریخت و بعدها موفق شد آن را به صورت رسمی بوجود آورد . وی پس از ترسیم و عرضه نقشه فوق به زبان فارسی مبادرت به تهیه نقشه های مختلف از ایران و شهر های عمده و کشور های همجوار کرد و توانست در فواصل زمانی مخلف نقشه های سیاه و سفید که گاهی در چند قطعه به هم چسبانده می شد، را به بازار ارایه نماید. بنابراین به جهت پیشرفتهای روز افزون وی در امر تهیه نقشه های جغرافیایی در دبیرستانهای تهران وخارج از آن به شهرت رسید.

هم اکنون از کارهای دوران تحصیلی عباس نقشه بسیار جالبی از تقسیمات سیاسی کشور فرانسه در مجموعه نقشه های سحاب به جا مانده که با نفاست کم نظیری تهیه شده و با دقت تحسین برانگیزی رنگ آمیزی شده است.این نقشه که یکی از ده ها نقشه ای بود که عباس بعنوان دانش آموز ترسیم می کرد به خوبی استعداد وی را در فن نقشه کشی مشخص می سازد.

او پس از به پایان رساندن تحصیلاتش توانست جهت ادامه تحصیل به دانشگاه راه یابد.به همین جهت به منظور تکمیل یافته های فنی و هنری خود به تحصیل در رشته هنرهای زیبا در دانشگاه تهران پرداخت.

وی از سال 1320 به بعد پس از مطالعه و بررسی و سفر به 30هزار روستا در سراسر کشور مبادرت به تهیه و ترسیم نقشه های متعدد کرد که نقشه های زیبای اصفهان، تبریز، شیراز، همدان، مازندران و ... از زمزه کارکردهای او در این ایام می باشند.

نقشه اصفهان و بعدها نقشه پاکستان(1339 خ) به خاطر جلوه های هنری و ارایه سبک خاص رسم تصاویر و تذهیب حاشیه ها که ویژه استاد است، از برجسته ترین نمونه های نقشه کشی در ایران و جهان هستند.

   در سال 1335 به موازات فعالیتهای اداره جغرافیایی ارتش که برای دولت و ارگانهای رسمی حکومتی نقشه تهیه می کرد موسسه سحاب به مدیریت و ریاست استاد عباس سحاب مبادرت به چاپ نقشه های مورد نیاز مردم کرد که از جمله می توان از نقشه های مختلف ایران، جهان نما و پنج قطعه نام برد که برای نخستین بار در سال 1338 در مدارس ایران متداول شد و هر سال بر مرغوبیت و دقت و تعداد آنها افزوده می شد. به موازات تهیه و توزیع نقشه های جغرافیایی آموزشی این موسسه در صدد برآمد تا نسبت به تهیه اطلس ها و دیگر تصاویر آموزشی از قبیل نقشه های گیاه شناسی، آناتومی پزشکی و ... اقدام نماید. بر این اساس اولین اطلس آموزشی آن در 48 صفحه و32 نقشه در سال 1339 منتشر گردید و متعاقب آن اطلس های عمومی و تخصصی متعددی برای سطوح آموزشی و رفع نیازهای عمومی به وسیله موسسه یادشده منتشر شد که مهمترین آنها عبارت بودند از: 

1- اطلسهای آموزشی

2- اطلسهای کتابخانه ای

علاوه بر اینها این موسسه در سال 1340 یک دوره نقشه های آموزشی شامل قاره ها و نقشه جهان نما را در 8 قطعه و اندازه های 90*60 و70*50 تولید کرد و در دسترس مردم و مدارس قرار داد .

در این سال موسسه سحاب به خیابان انقلاب مقابل صفی علیشاه منتقل شد و همزمان با این تغییر مکان، توسعه ای در کار موسسه صورت گرفت. در همین رابطه، استاد عباس سحاب ضمن دعوت همکارانی به آنجا جهت ترسیم و تفکیک رنگ نقشه ها به توسعه کار همت گماشت و بر همین مبنا، روش کار هم تغییر کرد: از این زمان به بعد در تهیه و ترسیم نقشه ها دیگر با دست کار نمی شد بلکه قلم مخصوص اسکرایب که وسیله ویژه نقشه کشی است مورد استفاده قرار می گرفت تا این که در سال 1346 مرکز مزبور در خانه ای در محل فعلی مستقر گردید ولی وسعت دامنه کار استاد سحاب و همکاران همراه وی بیشتر از آن بود که سه طبقه آن خانه کوچک جوابگوی آن باشد به همین جهت، موسسه سحاب خانه مجاور را هم به محل اولی متصل و تلاقات آنها را به هم مربوط ساخت و فضای مناسبی برای ادامه کارهای طراحی، نقشه کشی، عکاسی ، لیتوگرافی و فروشگاه تولید کره جغرافیایی فراهم کرد.

 استاد نخستین نمایشگاه نقشه خود را در سال 1339 در دانشسرای تهران بر پا کرد و از آن تاریخ نه فقط در تمام نمایشگاه های جغرافیایی داخل و خارج شرکت جدی داشت بلکه بارها مستقلا در دانشگاهها و مراکز فرهنگی مزبور به ایجاد نمایشگاه و شناساندن جغرافیا و نقشه پرداخت و همواره با موفقیتهای قابل توجهی مواجه بود. تهیه و ترسیم دوره نقشه های تاریخی ایران از سلسله هخامنشیان تا قاجاریه بخش بعدی ابداعات استاد را تشکیل میدهد. تهیه این نقشه ها از سال 1355 شروع گردید .

استاد با گذشت زمان و ضرورت استفاده از فن آوری و تکنولوژی های صنعتی جدید بر آن گردید در روزآمد کردن دستگاه ها و ابزار کارتوگرافی در موسسه اقدام نماید. به همین جهت، در سال 1350 دستگاه های مختلف لیتو گرافی و کنتانت را به آنجا وارد کرد. این امر سهولت بیشتری را در تفکیک رنگها به وجود آورد. دو سال بعد(1352) در راستای همکاری نزدیک موسسه سحاب با انجمن جغرافی دانان ایران و ایجاد نمایشگاه در تمام کنگره های جغرافیایی توسط آن بود که به پاس مشارکتها و خدمات استاد سحاب به دانش جغرافیا و کارتو گرافی به عنوان اولین(و تا به کنون ، آخرین) عضو افتخاری آن انجمن برگزیده شد. در سال 1353 چاپخانه سحاب تأسیس گردید بدین ترتیب محصولات جغرافیایی و کارتوگرافی استاد در موسسه تولید و در چاپخانه آن مانند چاپخانه افست به چاپ می رسید و برای استفاده عموم عرضه می گشت.

به تدریج این موسسه توانست با توسعه بیشتر فعالیتهای خود از سال 1370 با استفاده از تصاویر ماهواره ای کارهای کارتو گرافی نقشه ها را به وسیله نرم افزارهای جغرافیایی که متعلق به موسسات اروپایی است انجام دهد و با Image setter فیلمهای تفکیکی در این رابطه بگیرد.

باور به حقیقت تلخ است و پذیرش آن سخت. چه برای هر طلوعی غروبی است. عمری است که استاد در خواب و بیداری، عشق و دغدغه و جدیت به نقشه کشی و دانش جغرافیا را در ذهن و وجود خود قرار می داد و بدان مهر می ورزید. اما چه باید کرد تقدیر این گونه رقم خواهد زد و استاد مرز و حیات را بر اقلیم آسمانی و روحانی فراخواند تا این که در شامگاه یکشنبه چهاردهم فروردین 1379 به دیار معبود شتافت و در قطعه هنرمندان و نویسندگان در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

 

http://sahabmap.com

http://www.geonews.blogfa.com/post-12.aspxمعامله ای مطمئن با اعضای ویژه و دارای نشان! اطلاعات بیشتر

اطلاعات تماس جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب

آدرس : دفتر مرکزی: ایران-تهران-تهران-منطقه 7-خیابان شریعتی- خیابان سمیّه (بین خیابان بهار و شریعتی) - پلاک30- کدپستي 1561734511

موبایل : 09375716925

تلفن : 021-77535670

وب سایت : www.sahabmap.com


جستجو درمحصولات

مراسم رونمائی اطلس بزرگ ایران و جهان به متن انگلیسی
Great Atlas of Iran & the World
در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


جلسه رونمایی اطلس بزرگ ایران و جهان در نمایشگاه کتاب تهران، روز پنجشنبه بعدازظهر (۹۶/۲/۱۴) ساعت ۳۰-۱۴ تا ۱۶ در سرای اهل قلم، کمیته علمی و فرهنگی، با حضور شخصیتهای علمی و دانشگاهی و علاقمندان به دانش جغرافیا برگزارشد.
در این جلسه برای آشنائی با این اطلس ارزشمند که برای نخستین بار در جهان تهیه شده و با کیفیت فوق العاده در کشور آلمان توسط «شرکت کارتوگرافی هوبر» با مشارکت موسسه جغرافیائی و کارتوگرافی سحاب و انتشارات کتابسرا چاپ شده، صحبت شد و همراه با سخنرانی تصاویری از نقشه ها و دیگر صفحات کتاب بصورت «پاور پوینت» به نمایش گذاشته شد.
ابتدا آقای صادق سمیعی رئیس شرکت کتابسرا، با معرفی این پروژه که حاصل بیش از یک سال کار وتلاش شرکت هوبر و موسسه جغرافیائی سحاب و کتابسرا میباشد درباره مشکلات و موانع اجرائی آن توضیحاتی ارائه و اطلاع داد که امیدواراست که با ترخیص اطلسها از گمرک، هفته آینده این کتاب بی نظیر در غرفه کتابسرا برای فروش عرضه شود و علاقمندان میتوانند هم اکنون برای ثبت نام و رزرو اطلس به غرفه آن شرکت در سالن عمومی A3 راهرو ۶ غرفه شماره ۴۶ مراجعه کنند.
سپس استاد محمدرضا سحاب که مسئولیت تالیف و تدوین بخش ایران این اطلس را برعهده داشته ضمن نمایش تصاویر بخشها و صفحات کتاب به ایراد بیاناتی در معرفی اطلس بزرگ ایران و جهان پرداخت که خلاصه ای از آن بشرح زیر به نظر مخاطبین محترم میرسد.
با توجه به کمبود اطلسهای جغرافیائی بزرگ بین المللی و مرجع در کشور و عدم ارائه چنین اطلسهائی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از یکسو و نیاز مبرمی که مراکز پژوهشی و دانشگاهی، دانشجویان، اساتید و دیگر پژوهشگران بویژه در رشته های علوم انسانی به چنین اطلسی دارند، این موسسه ضمن مذاکرات مفصلی که در سال گذشته با شرکت کارتوگرافی هوبر Kartographie Huber آلمان بعمل آورد و موافقت آن شرکت را با قبول چاپ ۱۰۰۰ جلد از ویرایش جدید ۲۰۱۷ این اطلس به متن انگلیسی برای این موسسه همزمان با چاپ سایر زبانهای فرانسه، آلمانی، ایتالیائی، هلندی و غیره (جمعا ۲۱ زبان) جلب نمود و این طرح بزرگ به مرحله اجرائی رسید. جالب توجه است که در تمامی نقشه های منطقه خاورمیانه وجهان نام صحیح «خلیج فارس» به زبانهای مختلف در اطلسهای شرکت هوبر درج شده است. افزودن ۱۶ صفحه نقشه های جدید ایران به این اطلس توسط نسل سوم و چهارم موسسه جغرافیائی و کارتوگرافی سحاب، مزیت دیگری است که برای نخستین بار درجهان به انجام رسیده است.
این اطلس که از منابع معتبر جغرافیائی جهان بشمار میرود با نقشه های مفصل تمامی کشورهای جهان همراه با نام خلیج فارس در تمامی نقشه های جهان و منطقه خاورمیانه جمعاً در۳۳۰ صفحه به قطع رحلی بزرگ با کیفیت ممتاز همراه با نمایه یکایک اسامی جغرافیائی به چاپ رسیده وعلاوه برآن با افزودن ۱۶ صفحه نقشه های مختلف جغرافیائی عمومی، راهها، اقتصادی (صنایع و معادن، کشاورزی و دامپروری) آب و هوا، پراکندگی و تراکم جمعیت وغیره از میهن عزیز ما، مجموعه کاملی را به عنوان یک کتاب مرجع برای مطالعه جغرافیای ایران و جهان دراختیار دانش پژوهان قرارمیدهد. امیدوار است با انتشار این کتاب ارزشمند و توزیع آن توسط این موسسه فرهنگی و شرکت کتابسرا، قدمی هرچند کوچک در تامین منابع جغرافیائی مراکز علمی و فرهنگی و دیگر دانش پژوهان کشور برداشته شود. بطور خلاصه بخش های کتاب بشرح زیر معرفی میگردد.
فهرست نقشه های اطلس بزرگ ایران و جهان:
بخش اول : ایران شامل ۱۲ نقشه
بخش دوم : جهان شامل فهرست و توضیحات و ۱۱ نقشه
بخش سوم : اروپا شامل ۶ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس ۴/۵ :۱ میلونیم
بخش چهارم : آفریقا شامل۱۵ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس ۴/۵ :۱ میلونیم
بخش پنجم : آمریکای شمالی و مرکزی شامل ۱۱ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس ۴/۵ :۱ میلونیم
بخش ششم: آمریکای جنوبی شامل۱۰ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس ۴/۵ :۱ میلونیم
بخش هفتم: آسیا شامل ۲۱ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس ۴/۵ :۱ میلونیم
بخش هشتم: استرالیا و اقیانوسیه شامل۷ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس 
۴/۵ :۱میلونیم
بخش نهم : اطلاعات کشورها، جهان در یک نگاه ، اندکس (نمایه) بیش از ۹۵۰۰۰ نام جغرافیائی در ۱۳۶ صفحه 
در پایان به سوالات حضار پاسخ داده شد و از مشکل عدم ارائه تصویرواضح در پرده نمایش بعلت نور سالن ومناسب نبودن این سالن برای سخنرانی همراه با ارائه و نمایش فایل های «پاور پوینت» ونبود تجهیزات لازم عذرخواهی شد.

 شبکه های اجتماعی

ارتباط با ما

موبایل : 09375716925

تلفن : 021-77535670

فکس : -

تلفکس : -

وب سایت : www.sahabmap.com