موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب

سحاب نامی آشنا در جغرافیا - نقشه و اطلس


استاد محمد رضا سحاب - مدیر مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب

مدیر مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب:

کتابخانه کنگره آمریکا صاحب چهار میلیون نقشه آرشیوی است

 تاریخ انتشار : یکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۱۷
 
 
 
محمدرضا سحاب، مدیر مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب در نشست بررسی علمی «روش‌های آرشیو،‌ طبقه‌بندی و نگهداری نقشه‌های جغرافیایی در ایران و جهان» گفت: کتابخانه کنگره آمریکا با بیش از چهار میلیون نقشه صاحب بزرگترین آرشیو در این حوزه است./
 
محمدرضا سحاب
 
محمدرضا سحاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نشست بررسی علمی «روش‌های آرشیو،‌ طبقه‌بندی و نگهداری نقشه‌های جغرافیایی در ایران و جهان» با حضور محمدرضا سحاب، مدیر موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب،‌ داریوش بوربور، ایرانشناس و معصومه کامران، استاد دانشگاه الزهرا(س)، محسن جعفری‌مذهب، عضو هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، محمدرضا وصفی، استاد و معاون دانشکده کتابداری دانشگاه تهران و جمعی از دانشجویان رشته آرشیو و کتابداری دانشگاه تهران و الزهرا (س) یکشنبه (7 مهرماه) در سالن همایش کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد. 

محمدرضا سحاب در این نشست با اشاره به اهمیت نقشه در زندگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی گفت: نقشه با کاردبردهای متفاوت و متنوع در زمینه‌هایی چون سیاسی، طبیعی: آب و هوا،‌ زمین‌شناسی،‌ خاک‌شناسی، زلزله و... منتشر می‌شود و می‌توان ‌آن‌ها را براساس موضوعی به نقشه‌های شهری، ‌اقتصادی،‌ تاریخی و حتی پوشش گیاهی تقسیم کرد. ‌ 

وی افزود: از نخستین آثار در حوزه فهرست‌نویسی و طبقه‌بندی نقشه‌ها می‌توان به کتاب‌های «نزهه المشتاق فی اختراق الافاق» و «انس المهج و حدائق الفرج» ادریسی اشاره کرد. به این صورت که شریف ادریسی، بیش از 900 سال پیش جهان را به هفت اقلیم و 10 جز تقسیم کرد. بر اساس این تقسیم‌بندی، خلیج فارس در جزء ششم از اقلیم سوم قرار می‌گیرد. 

سحاب در ادامه به مخزن کتابخانه کنگره آمریکا اشاره کرد و گفت: کتابخانه کنگره آمریکا با در اختیار داشتن نزدیک به چهار میلیون و یک‌صد هزار نقشه یکی از بزرگترین آرشیوهای مطرح نقشه در جهان است. این نقشه‌ها براساس فهرست‌نویسی موضوعی و حروف انگلیسی طبقه‌بندی شده‌اند. 

وی در ادامه، ضمن نمایش اسلایدی از نمونه برگه شناسایی اطلس خلیج فارس مربوط به کتابخانه کنگره آمریکا گفت: عباس سحاب، بنیانگذار موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب این اطلس را تهیه کرده است. 

سحاب به حضورش در کتابخانه تورنتو کانادا اشاره کرد و افزود: در مجموع از چهار کشوی فایل مربوط به ایران، دو ونیم کشوی آن مربوط به نقشه های موسسه جغرافیائی سحاب از جمله نقشه سال 1332 استان اصفهان است که از سوی زنده‌یاد استاد عباس سحاب تهیه شده است. 

داریوش بوربور، ایرانشناس در ادامه این نشست با اشاره به شیوه طبقه‌بندی کتابخانه کنگره آمریکا گفت: طبقه‌بندی کتابخانه کنگره به ویژه در بخش کتابداری در مقایسه با کتابخانه‌های آلمان و تورنتو بسیار ابتدایی است. 

کامران نیز در این نشست با اشاره به بحث دسترسی در مقابل مالکیت گفت:‌ پیش از این کتابخانه‌ها برای هر شماره نشریه هزینه مشخصی پرداخت می‌کردند، اما امروزه پایگاه‌های اطلاعاتی بر اساس کنسرسیوم جدید تا وقتی که هزینه پرداخته می‌شود، امکان دسترسی به نشریه‌ها را فراهم می‌کنند. در غیر این صورت، این امکان قطع خواهد شد. به عبارتی دیگر پیش از این ما مالک بودیم اما در حال حاضر تنها برای ایجاد دسترسی هزینه پرداخت می‌شود. 

وی افزود‌: اگر با اتخاذ سیاست مناسبی امکان اسکن کتاب یا نشریه خارجی برای محققان ایرانی فراهم شود و در اختیار کتابخانه‌ها قرار گیرد شاهد کاهش هزینه‌ها خواهیم بود. 

نشست بررسی علمی «روش‌های آرشیو،‌ طبقه‌بندی و نگهداری نقشه‌های جغرافیایی در ایران و جهان» با پرسش و پاسخ حاضران به پایان رسید.

 

 http://sahabmap.com/persian/sahab_news.htm

http://sahabmap.com

http://sahabmap.com/persian/sahab_articles.htm

http://www.ibna.ir/fa/doc/report/181423/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%DA%A9%D9%86%DA%AF%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D9%86%D9%82%D8%B4%D9%87-%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88%DB%8C


معامله ای مطمئن با اعضای ویژه و دارای نشان! اطلاعات بیشتر

اطلاعات تماس جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب

آدرس : دفتر مرکزی: ایران-تهران-تهران-منطقه 7-خیابان شریعتی- خیابان سمیّه (بین خیابان بهار و شریعتی) - پلاک30- کدپستي 1561734511

موبایل : 09375716925

تلفن : 021-77535670

وب سایت : www.sahabmap.com


جستجو درمحصولات

مراسم رونمائی اطلس بزرگ ایران و جهان به متن انگلیسی
Great Atlas of Iran & the World
در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


جلسه رونمایی اطلس بزرگ ایران و جهان در نمایشگاه کتاب تهران، روز پنجشنبه بعدازظهر (۹۶/۲/۱۴) ساعت ۳۰-۱۴ تا ۱۶ در سرای اهل قلم، کمیته علمی و فرهنگی، با حضور شخصیتهای علمی و دانشگاهی و علاقمندان به دانش جغرافیا برگزارشد.
در این جلسه برای آشنائی با این اطلس ارزشمند که برای نخستین بار در جهان تهیه شده و با کیفیت فوق العاده در کشور آلمان توسط «شرکت کارتوگرافی هوبر» با مشارکت موسسه جغرافیائی و کارتوگرافی سحاب و انتشارات کتابسرا چاپ شده، صحبت شد و همراه با سخنرانی تصاویری از نقشه ها و دیگر صفحات کتاب بصورت «پاور پوینت» به نمایش گذاشته شد.
ابتدا آقای صادق سمیعی رئیس شرکت کتابسرا، با معرفی این پروژه که حاصل بیش از یک سال کار وتلاش شرکت هوبر و موسسه جغرافیائی سحاب و کتابسرا میباشد درباره مشکلات و موانع اجرائی آن توضیحاتی ارائه و اطلاع داد که امیدواراست که با ترخیص اطلسها از گمرک، هفته آینده این کتاب بی نظیر در غرفه کتابسرا برای فروش عرضه شود و علاقمندان میتوانند هم اکنون برای ثبت نام و رزرو اطلس به غرفه آن شرکت در سالن عمومی A3 راهرو ۶ غرفه شماره ۴۶ مراجعه کنند.
سپس استاد محمدرضا سحاب که مسئولیت تالیف و تدوین بخش ایران این اطلس را برعهده داشته ضمن نمایش تصاویر بخشها و صفحات کتاب به ایراد بیاناتی در معرفی اطلس بزرگ ایران و جهان پرداخت که خلاصه ای از آن بشرح زیر به نظر مخاطبین محترم میرسد.
با توجه به کمبود اطلسهای جغرافیائی بزرگ بین المللی و مرجع در کشور و عدم ارائه چنین اطلسهائی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از یکسو و نیاز مبرمی که مراکز پژوهشی و دانشگاهی، دانشجویان، اساتید و دیگر پژوهشگران بویژه در رشته های علوم انسانی به چنین اطلسی دارند، این موسسه ضمن مذاکرات مفصلی که در سال گذشته با شرکت کارتوگرافی هوبر Kartographie Huber آلمان بعمل آورد و موافقت آن شرکت را با قبول چاپ ۱۰۰۰ جلد از ویرایش جدید ۲۰۱۷ این اطلس به متن انگلیسی برای این موسسه همزمان با چاپ سایر زبانهای فرانسه، آلمانی، ایتالیائی، هلندی و غیره (جمعا ۲۱ زبان) جلب نمود و این طرح بزرگ به مرحله اجرائی رسید. جالب توجه است که در تمامی نقشه های منطقه خاورمیانه وجهان نام صحیح «خلیج فارس» به زبانهای مختلف در اطلسهای شرکت هوبر درج شده است. افزودن ۱۶ صفحه نقشه های جدید ایران به این اطلس توسط نسل سوم و چهارم موسسه جغرافیائی و کارتوگرافی سحاب، مزیت دیگری است که برای نخستین بار درجهان به انجام رسیده است.
این اطلس که از منابع معتبر جغرافیائی جهان بشمار میرود با نقشه های مفصل تمامی کشورهای جهان همراه با نام خلیج فارس در تمامی نقشه های جهان و منطقه خاورمیانه جمعاً در۳۳۰ صفحه به قطع رحلی بزرگ با کیفیت ممتاز همراه با نمایه یکایک اسامی جغرافیائی به چاپ رسیده وعلاوه برآن با افزودن ۱۶ صفحه نقشه های مختلف جغرافیائی عمومی، راهها، اقتصادی (صنایع و معادن، کشاورزی و دامپروری) آب و هوا، پراکندگی و تراکم جمعیت وغیره از میهن عزیز ما، مجموعه کاملی را به عنوان یک کتاب مرجع برای مطالعه جغرافیای ایران و جهان دراختیار دانش پژوهان قرارمیدهد. امیدوار است با انتشار این کتاب ارزشمند و توزیع آن توسط این موسسه فرهنگی و شرکت کتابسرا، قدمی هرچند کوچک در تامین منابع جغرافیائی مراکز علمی و فرهنگی و دیگر دانش پژوهان کشور برداشته شود. بطور خلاصه بخش های کتاب بشرح زیر معرفی میگردد.
فهرست نقشه های اطلس بزرگ ایران و جهان:
بخش اول : ایران شامل ۱۲ نقشه
بخش دوم : جهان شامل فهرست و توضیحات و ۱۱ نقشه
بخش سوم : اروپا شامل ۶ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس ۴/۵ :۱ میلونیم
بخش چهارم : آفریقا شامل۱۵ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس ۴/۵ :۱ میلونیم
بخش پنجم : آمریکای شمالی و مرکزی شامل ۱۱ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس ۴/۵ :۱ میلونیم
بخش ششم: آمریکای جنوبی شامل۱۰ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس ۴/۵ :۱ میلونیم
بخش هفتم: آسیا شامل ۲۱ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس ۴/۵ :۱ میلونیم
بخش هشتم: استرالیا و اقیانوسیه شامل۷ نقشه ۲ صفحه ای هریک به مقیاس 
۴/۵ :۱میلونیم
بخش نهم : اطلاعات کشورها، جهان در یک نگاه ، اندکس (نمایه) بیش از ۹۵۰۰۰ نام جغرافیائی در ۱۳۶ صفحه 
در پایان به سوالات حضار پاسخ داده شد و از مشکل عدم ارائه تصویرواضح در پرده نمایش بعلت نور سالن ومناسب نبودن این سالن برای سخنرانی همراه با ارائه و نمایش فایل های «پاور پوینت» ونبود تجهیزات لازم عذرخواهی شد.

 شبکه های اجتماعی

ارتباط با ما

موبایل : 09375716925

تلفن : 021-77535670

فکس : -

تلفکس : -

وب سایت : www.sahabmap.com